Porozmawiajmy o jakości...!

BAZA WIEDZY

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

William Edward Deming (1900-1993)- amerykański statystyk. Studiował na uniwersytecie Wyoming, Colorado i Yale. Obronił doktorat z zakresu matematyki i fizyki matematycznej. W czasie II wojny światowej współpracował z Ministerstwem Wojny USA, gdzie wdrożył statystyczne sterowanie procesem. W 1946 roku został wykładowcą statystyki w Graduate School of Business Administration Uniwersytetu Nowojorskiego, gdzie pracował aż do śmierci. Po wojnie wyjechał do Japonii, aby pomóc w organizacji spisu ludności. W czasie pobytu szkolił japońskich inżynierów i menadżerów metod i technik zarządzania pozwalających na poprawieniu jakości produkowanych wyrobów. Przyczyniło się to w znacznym stopniu do odbudowy Japonii w powojennych latach.

W. E. Deming miał ogromny wkład do nauki o jakości. Wyodrębnił pojęcie jakości projektowej, spopularyzował podejście do jakości wyrobów poprzez wykorzystanie zarządzania personelem, planowania, projektowanie produktów oraz monitorowania procesów. Do jego osiągnięć należy rozwinięcie koncepcji PDCA oraz stworzenie 14 tez odpowiedzialności kierwniczej za jakość. Uważa się go za twórcę filozofii TQM.

Deming uważał, że większość problemów jakościowych powstaje z winy kierownictwa, które powinno angażować się w zapewnienie jakości, przy podejmowaniu decyzji razem z pracownikami.

Kierował się trzema zasadami:
- zorientowanie na klienta
- ciągłe doskonalenie
- jakość określona przez system.

W 1951r. dla jego uhonorowania została powołana Nagroda Deminga przez Związek Japońskich Naukowców i Inżynierów JUSE (Union of Japanese Scientists and Engineers).

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Studia podyplomowe Zarządzanie jakością w przedsiębiorstwie

Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Zarządzania

 

Chcesz aby tutaj znalazła się Twoja reklama.

Skontaktuj się z nami!!!

 

Praca

Zdobądź etat w TRI, wolne stanowiska czekają na Ciebie

Nowa norma ISO 9001 2015 | Lean manufacturing | Techniki TQM

Business Excellence - for professionals