Porozmawiajmy o jakości...!

BAZA WIEDZY

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Walter Andrew Shewhart (1891-1967)- nazywany ojcem statystycznej kontroli jakości. Wybitny amerykański fizyk inżynier i statystyk. Ukończył University of Illinois, a następnie uzyskał tytuł doktora fizyki na University of California w Berkeley. Wykładał na uniwersytetach w Illinois i Kalifornii, a przez krótki czas był szefem Wydziału Fizyki w Universitiy of Wisconsin- La Crosse.
W 1918r. dołączył do Western Electric Company, zajmującej się produkcją sprzętu dla Bell Telephone Company. Pracował nad poprawą jakości sprzętu telefonicznego. Następnie Shewart pracował w Hawthorne do 1925 roku, kiedy przeniósł się do Bell Telephone Laboratories, gdzie pozostał aż do przejścia na emeryturę w 1956 roku. W Bell Telephone Laboratories zajmował się statystycznym opisem zmienności w produkcji. Wtedy to opracował założenia statystycznego sterowania procesami,
a następnie jakością.

W 1924 roku Shewhart stworzył karty kontrolne jako narzędzie statystycznego sterowania procesami. Za pomocą, których można było rozstrzygać co jest przyczyną odchyleń od normy i założonych specyfikacji. Karty kontrolne Shewharta wykorzystuje się do kontroli zmienności, a także do identyfikacji i kontroli przyczyn, które powodują wzrost zmienności. W. A. Shewhart przyczyny zmienności podzielił na dwie klasy przyczyny przypadkowe (pospolite) oraz przyczyny wyznaczalne (specjalne). Propozycje Shewharta na początku przyjęte zostały z rezerwą. Dopiero w latach II wojny światowej ich zastosowanie stało się faktem i były intensywnie rozwijane w warstwie teoretycznej,
a także praktycznej.

Pomimo pracy w przemyśle w odniesieniu do jego całej kariery, Shewhart utrzymywał kontakty z instytucjami akademickimi. Wykładał w Stevens Institute of Technology w Holboken w 1930 roku, Uniwersytecie w Londynie w 1932 roku oraz w United States Agricultural Graduate School w 1938 roku. Był honorowym profesorem na Rutgers University w 1954 roku i członkiem komitetu doradczego Princeton wydziału matematyki podczas 1941-48. Podczas 1944-46 pracował w National Research Council i przez ponad 20 lat pełnił funkcję redaktora statystyki matematycznej Series of John Wiley and Sons.

Autor książek Economic Control of Quality of Manufactured Product (1931) i Statistical Method from the Viewpoint of Quality Control (1939). Był założycielem i pracownikiem Instytutu Statystyki Matematycznej, oraz Amerykańskiego Towarzystwa Kontroli Jakości. Był również stypendystą Międzynarodowego Instytutu Statystycznego, honorowym człowiek Królewskiego Towarzystwa Statystycznego, a także został odznaczony Medalem Holley przez American Society of Mechanical Engineers oraz otrzymał tytuł doktora honoris causa Indyjskiego Instytutu Statystycznego w Kalkucie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Studia podyplomowe Zarządzanie jakością w przedsiębiorstwie

Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Zarządzania

Praktyki i staże w TRI

TRI

Zapraszamy na staże

Praktyki i staże

 

Chcesz aby tutaj znalazła się Twoja reklama.

Skontaktuj się z nami!!!

 

Praca

Zdobądź etat w TRI, wolne stanowiska czekają na Ciebie

Nowa norma ISO 9001 2015 | Lean manufacturing | Techniki TQM

Business Excellence - for professionals