Porozmawiajmy o jakości...!

BAZA WIEDZY

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Joseph M. Juran (1904-2008) amerykański teoretyk zarządzania. Uzyskał licencjat z inżynierii elektrycznej na uniwersytecie Minnesota. Po studiach pracował w fabryce Western Electric, gdzie poznał W.A. Shewarta. W między czasie w 1936 roku uzyskał stopień doktora prawa na Uniwersytecie Loyola. Podczas drugiej wojny światowej Juran został oddelegowany do pracy dla rządu w Waszyngtonie
w programie Lend-Lease, gdzie udało mu się usprawnić poprzez odbiurokratyzowanie odprawę statków płynących do Europy.

Po II wojnie światowej został zaproszony do Japonii w celu wygłoszenia serii wykładów dla japońskich inżynierów, które były bardzo popularne.

Postrzegał jakość jako użyteczność wykraczającą poza statystyczny wymiar zarządzania jakością czy zgodność ze specyfikacją. Udowadniał, że jakość jest określana przez użytkownika, a nie przez producenta. Największe jego osiągnięcie polega na tym, że wyszedł poza techniczno-technologiczne aspekty kontroli jakości. Uznaje się go także za pierwszego, który wyróżnił i docenił aspekt ludzki w zarządzaniu jakością, co stało się z biegiem czasu podstawowym wyróżnikiem TQM. Rozwinął koncepcję „Trylogii jakości”, przedstawił zalecenia do dążenia do poprawy jakości w 10 krokach, oraz dokonał podziału kosztów jakości.

Był autorem “Quality Control Handbook” wydanej w 1951r. oraz książki Managerial Breakthrough, po raz pierwszy opublikowanej w 1964 roku, przedstawiała bardziej ogólną teorię zarządzania jakością. Była to pierwsza książka opisująca sekwencję krok po kroku dla osiągnięcia przełomowej poprawy.
W 1979 roku założył Juran Institute, organizację, której celem jest zapewnienie badań i praktycznych rozwiązań, aby umożliwić organizacjom z każdej branży nauki technik i narzędzi zarządzania jakością.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Studia podyplomowe Zarządzanie jakością w przedsiębiorstwie

Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Zarządzania

 

Chcesz aby tutaj znalazła się Twoja reklama.

Skontaktuj się z nami!!!

 

Praca

Zdobądź etat w TRI, wolne stanowiska czekają na Ciebie

Nowa norma ISO 9001 2015 | Lean manufacturing | Techniki TQM

Business Excellence - for professionals