Porozmawiajmy o jakości...!

BAZA WIEDZY

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

1. Nadprodukcja- powstaje poprzez wyprzedzanie produkcji. Prowadzi to do zużycia surowców wcześniej niż będą potrzebne oraz do zajęcia dodatkowej przestrzeni magazynowej.

2. Nadmierne zapasy- magazynowanie produktów gotowych, części, i półfabrykatów generuje wzrost kosztów. Zbyt długie przebywanie towarów w magazynie może spowodować zmniejszenie ich jakości, a nawet spowodować ich niezdatność do użycia z powodu upływu daty ważności. Zapasy są rezultatem nadmiernej produkcji.

3. Braki i naprawy- które powodują zatrzymanie produkcji oraz generują duże koszty. Produkty nie spełniające wymagań klienta muszą zostać wyrzucone lub naprawione co wiąże się z marnotrawstwem wysiłku i zasobów. Dodatkowo wadliwe wyroby mogą spowodować utratę zaufania i zamówień klientów.

4. Zbędny ruch- czyli taki, który nie powoduje zwiększenia wartości produktu np.: schylanie się, sięganie po przedmioty, chodzenie. Zazwyczaj spowodowane są przez nieodpowiednią organizację stanowiska pracy. Zbędny ruch skutkuje zmęczeniem pracowników i wzrostem prawdopodobieństwa wypadków przy pracy.

5. Nadmierne przetwarzanie- niedostosowane metody wytwarzania powodujące zwiększenie pracochłonności jest kolejną przyczyną strat w przedsiębiorstwie. Aby uniknąć tego typu strat należy opierać się przede wszystkim na zdrowym rozsądku i zorientowaniu na redukcję kosztów.

6. Oczekiwanie- występuje gdy po zakończeniu jednego procesu nie można przejść do kolejnego, z powodu nieodpowiednich kwalifikacji, braku niezbędnych materiałów, informacji lub awarii maszyn.

7. Zbędny transport- przewożenie produktów powoduje straty czasu, energii ludzi oraz środków. Dodatkowo istnieje tutaj ryzyko zniszczenia i uszkodzenia towarów. Rozwiązaniem może być reorganizacja rozmieszczenia maszyn i urządzeń w hali produkcyjnej.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Studia podyplomowe Zarządzanie jakością w przedsiębiorstwie

Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Zarządzania

Praktyki i staże w TRI

TRI

Zapraszamy na staże

Praktyki i staże

 

Chcesz aby tutaj znalazła się Twoja reklama.

Skontaktuj się z nami!!!

 

Praca

Zdobądź etat w TRI, wolne stanowiska czekają na Ciebie

Nowa norma ISO 9001 2015 | Lean manufacturing | Techniki TQM

Business Excellence - for professionals