Porozmawiajmy o jakości...!

BAZA WIEDZY

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Metoda 5S jest kluczowym narzędziem koncepcji szczupłego zarządzania, jednym z podstawowych i stosunkowo najszybciej przynoszącym rezultaty.

Nazwa 5S to akronim pięciu japońskich słów: seiri (selekcja), seiton (systematyczność), seiso (sprzątanie), seiketsu (standaryzacja), shitsuke (samodyscyplina). Pierwsze trzy zasady w procesie odnoszą się do jego wdrożenia, natomiast pozostałe dwa do jego utrzymania. Powinno zachować się kolejność postępowania zgodną z wymienioną powyżej, rozpoczynając od 1S.

 

1S – Selekcja

Pierwsza zasada japońskiej metody polega na posortowaniu przedmiotów na grupę potrzebnych i niepotrzebnych, następnie segregację i wyodrębnienie elementów zbędnych i na końcu eliminację przedmiotów niepotrzebnych, bądź przeznaczenie do innego celu, użytku.

2S – Systematyczność

Do systematyczności zalicza się wszystkie czynności służące rozmieszczeniu niezbędnych przedmiotów na stanowisku pracy według podstawowych zasad takich jak:

1.         Materiały niezbędne i najczęściej używane powinny znajdować się najbliżej pracownika.

2.         Składowanie według metody FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło).

3.         Materiały mają znajdować się w opisanych miejscach i muszą być oznakowane.

4.         Nic nie ma prawa znajdować się na ziemi.

3S – Sprzątanie

Proces sprzątania jako trzecie „S” zakłada systematyczność. Do zadań pracowników produkcyjnych oraz biurowych w zakresie sprzątania należą wszystkie czynności związane z utrzymaniem porządku w miejscu pracy zgodnie ze schematem.

4S – Standaryzacja

            Czwarty punkt metody 5S polega na ustandaryzowaniu poprzednich trzech S-ów. Standaryzacja służy edukacji pracowników oraz zwróceniu ich uwagi np. na „walające” się w pobliżu niepotrzebne materiały i ich natychmiastowym usunięciu. Angażując pracowników w proces standaryzacji można spodziewać się lepszych rezultatów, ponieważ sami je tworząc będą bardziej skłonni ich przestrzegać.

5S – Samodyscyplina

Zaangażowanie pracowników prowadzi do samodyscypliny, ponieważ samo wprowadzenie standardów nie zawsze skutkuje ich zastosowaniem, a samodyscyplina do podniesienia świadomości personelu w dziedzinie 5S. Ta tym samym skutkuje zmniejszeniem liczby niezgodności oraz poprawą relacji międzyludzkich.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Studia podyplomowe Zarządzanie jakością w przedsiębiorstwie

Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Zarządzania

 

Chcesz aby tutaj znalazła się Twoja reklama.

Skontaktuj się z nami!!!

 

Praca

Zdobądź etat w TRI, wolne stanowiska czekają na Ciebie

Nowa norma ISO 9001 2015 | Lean manufacturing | Techniki TQM

Business Excellence - for professionals